Bogulmalarda ilk yardim

order provigil from india click here Boğulmalarda Uygulanacak İlk Yardım Yöntemleri :

Suda boğulmalarda uygulanacak ilkyardımda zaman kullanımı oldukça önemlidir. Boğulmakta olan kişiyi kurtarmak için hiç vakit kaybedilmemelidir. Yüzen herhangi bir araç yok ise, suda batmayacak bir nesne ya da can simidi, can yeleği gibi malzemeler boğulmakta olan kişiye atılmalıdır. Yakınlarda bunlar da bulunmuyorsa, kürek ya da uzun bir sopa ile de yardım edilebilir. Denizde veya havuzda boğulduğu görülen kişiye sadece suda kurtarma eğitimi almış kişiler yardım etmelidir. Yüzme bilen kişiler bile asla boğulmakta olan kişiye yaklaşmamalıdırlar.

Sudan, tekneye veya sahile çıkarılan kişinin soluk yolunun açık olduğundan emin olunmalıdır. Kalp atışları ve soluk alıp vermesinin düzeni kontrol edilmelidir.

Kişinin ağzında takma diş varsa mutlaka çıkarılmalıdır. Ayrıca ağzının içi iyice kontrol edilmeli, yabancı cisimlerden temizlenmelidir.

Kişinin alt çenesi geriye doğru çekilerek başı iyice arkaya yatırılmalıdır. Bunu yaparken katlanmış giysiler ensenin altına konulabilir.

Solunumu duran kişilere suni solunum yapılmalıdır. Bunun için ilkyardımcı; elinin baş ve işaret parmakları ile kişinin burnu kapatır. Derin bir nefes alarak, ağzı ile kişinin ağzının içine doğru güçlü bir nefes verir. Bunun ardından kişinin de soluk verebilmesini sağlamak amacıyla ağzı bir süre açık tutulmalıdır. Bu işlem birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Kalp atışları yavaşlayan ya da duran kişilere ise kalp masajı yapılmalıdır. Kalp masajını yapacak olan ilkyardımcı, kişinin yanı başına diz çökmelidir. Ardından ellerini göğüs kemiğinin alt kısmına yerleştirerek, yaklaşık 40 kiloluk bir güç oluşturacak şekilde bastırmalı sonra da hızla bırakmalıdır. Kişinin akciğerlerinde bulunan suyun boşaltılması için boşa zaman kaybedilmemeli onun yerine suni solunum yapılmalıdır. Kişi baş aşağı duruma getirilerek çıkarılan suyun akciğerlerden değil de mideden geldiği unutulmamalıdır.

Kalp masajı ve suni solunum kişi taşınabilirken de yapılabiliyor ise, vakit kaybetmeden hastaneye götürülmelidir. Fakat taşıma sırasında kalp masajı ve suni solunum yapılamıyorsa kan dolaşımı ve solunum normal hale dönmeden kişi asla hastaneye götürülmemelidir. Onun yerine kan dolaşımı ve solunum düzeltilmeye çalışılmalıdır.

Aynı zamanda boğulan kişinin, suya daldığı ya da düştüğü sırada boynunun kırılmış olabileceği veya dalak, karaciğer gibi organlarında yırtılmalar meydana gelebileceği unutulmamalıdır.

buy Deltasone doctor prescription elektrik çarpmalarında ilk yardım

 cheap jerseys
Top