Kırıklarda İlk Yardım

Kırıklarda Uygulanacak İlk Yardım Yöntemleri Nelerdir ?

Yaşanan pek çok kaza, vücutta http://brash3d.com/project/gas-natural-tecnologia/build/mediaelement-flash-video.swf kırıklar meydana getirebilmektedir. Trafik kazaları, herhangi bir cismin altında kalma ya da yüksek bir yerden düşme gibi kazalar kırıkların oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Birçok kırık yaşamı ciddi tehlikeye sokmaz. Fakat bazı durumlarda kırılan büyük kemikler iç kanamalara neden olabilmektedir. Bu da yaşamı ciddi anlamda tehlikeye sokabilecek bir durumdur. Omurgada veya boyunda meydana gelen kırıklar, kişileri felç oluşturabilmektedir. Bu tür kırıklar bazı zamanlarda kaza nedeniyle değil de kaza sırasında uygulanan yanlış uygulamalar nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu nedenle buy accutane on ebay kırıklarda uygulanacak ilk yardım oldukça önemlidir. Kırıklarda yapılacak ilk yardımın amacı; kırılan bölgenin hareket etmesini önlemek, kaza geçiren kişinin durumunun daha kötü hale gelmesini engelleyerek güvenli bir şekilde hastaneye taşınmasını sağlamak olmalıdır.

Kemik bütünlüğü kırılma sonucu bozulmuş ve kemik parçaları vücuttan dışarı çıkmışsa açık kırıktır. Vücuttan dışarı çıkmamış ise kapalı kırıktır. Kaza geçiren bir kişinin kırığı olduğundan şüphelenmek için bazı belirtiler görülür. Vücudun belirli bir bölümünde şekil bozuklukları görülür. Kırılma sırasında ve ya kırılmadan sonra kemiklerin sesi duyulur. Kırığın meydana geldiği bölgede morarma ve şişme görülür. Bacaklar ve kollar kasılır. Vücudun eklem olmayan herhangi bir bölgesi sanki eklem varmış gibi bir açıya sahip olur. Deri üzerinde kemik parçaları görülür. Kırığın olduğu bölge uyuşur, karıncalanır ve hissizleşir. Dolaşım sisteminin yavaşlaması nedeniyle soğuma meydana gelir.

Kırığı olan veya kırığı olduğundan şüphelenilen kişiye order accutane from india ilk yardım uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kırığı olduğu tespit edilen kişi asla yerinden kımıldatılmamalıdır. Kırık bölge hareket ettirilirse, kırık kemik parçalarının etrafındaki sinir veya damar kesilebilir, kas dokuları zarar görebilir. Kişi asla oturur pozisyona getirilmemelidir. Taşınma sırasında da kırık bölge hareket ettirilmemelidir. Kazanın meydana geldiği bölgede herhangi bir tehlike yok ise, müdahaleler mutlaka o ortamda yapılmalıdır. Açık kırık durumlarında kopuk kemik parçalarına dokunulmamalıdır. Kırığın olduğu bölgede kanama ve nabız olup olmadığı kontrol edilmelidir. Açık kırıklardaki şekil bozuklukları, kırılan kemik parçaları asla düzeltilmemelidir. Kazazede şok geçiriyor ise, kırığa müdahale edilmeden önce şoka müdahale edilmelidir. Boyun kırıklarında, boynun hareket ettirilmemesi hayati önem taşımaktadır. Gereksiz hareketler ve yanlış taşımalar, boynu kırılan kişide omurilik zedelenmelerine neden olabilir. Bu durum da kişinin felç geçirmesine yol açar. Kafatası kırıklarında eğer kulaktan ve burundan su geliyorsa, göz çevrelerinde morarma, bayılma veya uyku hali varsa, solunum ve nabız zayıflamış, kusma püskürme şeklinde ise beyinde de hasar var demektir. Böyle durumlarda kişi acil olarak hastaneye götürülmelidir. Kırık olan kemikler tespit edildiğinde, sert ve uzun bir cisim ile iki eklem hareketsiz hale getirilmelidir. Bunu yapmak için gerekli olan malzemeler bulunmuyorsa, ilk yardımı yapan kişi alternatif çözümler üretebilmelidir. Şemsiye, baston, sert kutu, katlanmış gazete veya dal parçası alternatif cisimler olarak kullanılabilir.

 cheap jerseys
Top